Wielkanoc z ŁKS – Tadej Vidmajer | SŁOWENIA

Wielkanoc z ŁKS – Tadej Vidmajer | SŁOWENIA

tadej vidmajer lks lodz - Wielkanoc z ŁKS – Tadej Vidmajer | SŁOWENIA

Przez najbliższe dni w cyklu #WIELKANOCzŁKS będziemy między innymi opowiadać o tym, jak ten świąteczny czas wygląda w krajach, z których pochodzą zawodnicy „Rycerzy Wiosny”. Na początek – w imieniu Tadeja Vidmajera – zapraszamy do Słowenii.

Jak ważny jest okres wielkanocny w słoweńskiej kulturze i tradycji?

Bez cienia przesady można powiedzieć, że w Słowenii to święto jest bardzo ważne. W moim kraju przygotowania zaczynają się już prawie miesiąc wcześniej. Każdy sklep zaczyna sprzedawać wielkanocne produkty i okolicznościowe dekoracje, a dla wielu osób to główny temat rozmów (jak spędzą te kilka dni, z kim, co zamierzają zrobić itd.).

Jakie są typowe potrawy wielkanocne w Twoim kraju?

Najbardziej typowym daniem w moim kraju jest gotowana szynka. Oprócz tego, jemy oczywiście jajka, chleb, chrzan, a jako deser – strudel. Do tego obowiązkowo kawa lub herbata. Mogę tylko powiedzieć, że taki zestaw smakuje fantastycznie, zwłaszcza jeśli obok masz kogoś, kto umie gotować i wie jak przygotować wszystkie te rzeczy.

Jakie są najpopularniejsze zwyczaje wielkanocne w Twoim kraju?

Z tego, co zdążyłem się już zorientować – podobne do polskich. Mam tu na myśli szczególnie pójście ze święconką do kościoła, aby ksiądz mógł pobłogosławić jedzenie. Innym powszechnym zwyczajem jest malowanie jajek na przeróżne różne kolory. No i oczywiście duże śniadanie z całą rodziną.

Jak do tej pory zazwyczaj spędzałeś Wielkanoc?

Każdego roku spędzam tak samo – z rodziną i przyjaciółmi.

Jak będzie wyglądała u Ciebie tegoroczna Wielkanoc?

W tym roku spędzę Wielkanoc tylko z moją dziewczyną. Jesteśmy tu sami w Polsce, więc prawdopodobnie zadzwonimy do rodzin i przyjaciół. Kupiliśmy już ozdoby na Wielkanoc, więc udekorujemy stół i coś pysznego ugotujemy. Nie wiem jeszcze co, może w tym roku przygotujemy coś innego niż zwykle na śniadanie wielkanocne.

Z czym kojarzy Ci się Wielkanoc?

Moje pierwsze skojarzenia z Wielkanocą to zajączki, jaja oraz spędzanie czasu z całą rodziną i przyjaciółmi. W tym okresie roku od dawna nie mam już nigdy wolnego czasu, więc siłą rzeczy teraz Wielkanoc kojarzy mi się również z treningami oraz meczami.

Jakie są Twoje wspomnienia związane z Wielkanocą z czasów dzieciństwa?

Moje dziecięce wspomnienia dotyczące Wielkanocy są jak najlepsze. Uważam, że 15-20 lat temu czasy były lepsze. Nie mieliśmy tyle nowoczesnej technologii i myślę, że przez to więzy rodzinne były dużo mocniejsze. Teraz mamy bardzo nowoczesną technologię, która pochłania wiele naszego czasu, który kiedyś przeznaczaliśmy tylko dla najbliższych. Te wzajemne relacje się pozmieniały. Dziś możesz zadzwonić, a za sekundę zobaczysz na przykład kogoś w Ameryce. Przed laty tego nie było, lecz wtedy cała rodzina spędzała razem świąteczny czas, razem się do niego przygotowywała.  Zabawa, szczęście… jako dziecko zawsze coś dostawałem, jakiś prezent… więc tak, to były zdecydowanie dobre czasy.

Czy zdążyłeś już poznać jakieś polskie zwyczaje wielkanocne lub potrawy? Których jesteś najbardziej ciekawy?

Przyznam, że jeszcze niewiele wiem o polskich zwyczajach i potrawach wielkanocnych, więc nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Na dodatek wszystkie restauracje są teraz zamknięte, więc nawet nie mogę spróbować typowego polskiego jedzenia wielkanocnego. Na razie rzuciło mi się jedynie w oczy, że podobnie jak w Słowenii tutejsze sklepy także sprzedają wiele dekoracji i produktów na okres wielkanocny. W najbliższych dniach na pewno dowiem się więcej o polskich zwyczajach wielkanocnych, a na razie składam wszystkim najlepsze życzenia: dużo zdrowia i radosnych świąt.

Vesele velikonočne praznike!

The post Wielkanoc z ŁKS – Tadej Vidmajer | SŁOWENIA appeared first on ŁKS Łódź – oficjalna strona dwukrotnego Mistrza Polski.